Hej! Wiesz już, że na rynku są dostępne super szybkie dyski SSD, które są dużo szybsze od standardowych HDD. Chcemy Ci przedstawić rodzaje dysków SSD, abyś wiedział, że masz wybór. Różnią się one nie tylko ceną, ale także szybkością dostępu do danych. Bez względu na to czy zdecydowałeś się już na wymianę dysku twardego w swoim komputerze zapraszamy do lektury naszego porównania dysków HDD z SSD które pomoże Ci w podjęciu świadomej decyzji.

Rodzaje pamięci flash w dyskach SSD

Zacznijmy od tego, że dyski SSD (Solid State Drive) używają pamięci flash typu NAND* , która jest pamięcią nieulotną. Oznacza to, że może ona zachować dane nawet gdy jest odłączona od źródła zasilania. Każdy chip zawiera miliony komórek z limitowaną ilością cyklów zapisu. Są trzy główne typy pamięci (chip’ów) NAND:
– Single Level Cell (SLC)
– Multi-Level Cell (MLC)
– Triple Level Cell (TLC)

*wykorzystuje bramki logiczne negative-AND, które dają wynik 'false’ tylko w przypadku, gdy wszystkie dane wejściowe mają wartość 'true’. Drugi popularny typ pamięci flash wykorzystuje bramki logiczne NOR.

SLC jest najdroższą z nich, ale charakteryzuje się szybszymi prędkościami zapisu, niższym poborem energii i wyższym wskaźnikiem cyklów zapisu/odczytu. SLC jest zwykle używana w dużych przedsiębiorstwach.

MLC jest tańsze ze względu na większą gęstość umiejscowienia danych, na czym ucierpiały prędkości zapisu, jest także niższy wskaźnik cyklów zapisu/odczytu danych i pobiera więcej energii od SLC. MLC jest standardem przeznaczonym dla zwykłych użytkowników komputerów.

TLC jest nawet gęściejsze niż MLC, zwiększając w ten sposób wady i zalety urządzenia. Oznacza to, że największą zaletą tego typu pamięci NAND jest koszt za gigabajt pamięci. Charakteryzuje się ona najniższymi prędkościami zapisu i najmniejszą ilością cyklów zapisu/odczytu poprzez zwiększenie gęstości zapisu danych. TLC jest również przeznaczone dla standardowych użytkowników komputerów i najprawdopodobniej najpopularniejszą ofertą dla klientów w Polsce.

Różne formy dysków SSD

  • Obecnie najbardziej popularną i dodatkowo najtańszą formą jest dysk SSD 2.5″. Urządzenie jest zamknięte w lekką obudowę podłączaną do złącza SATA, które dostarcza zasilanie i umożliwia wymianę danych (od 2009 roku obowiązuje wersja SATA 3 o maksymalnej przepustowości 6 Gbit/s; przeczytaj o przepustowości złącza PCIe). 2.5″ SSD znajdują zastosowanie w komputerach stacjonarnych i laptopach. Częściej jako dysk z którego bootujemy system operacyjny, ale także już coraz częściej jako nośnik do przechowywania danych ze względu na wciąż obniżającą się cenę za gigabajt przestrzeni dyskowej. dysk ssd crucial złącze sata dysk ssd crucial złącze msata
  • Kolejną formą jest mSATA SSD lub Mini-SATA. Obie nazwy są poprawne i odnoszą się one nie tylko do formy w jakiej dostajemy nośnik SSD, ale także do wykorzystanego interfejsu. mSATA jest dużo mniejszy od 2.5″ wersji i jest to sam układ bez chroniącej go obudowy. Stosuje się je zazwyczaj w notebookach, laptopach i innych urządzeniach niewielkich rozmiarów. dysk ssd złącze dwa w jednym m.2 sata
  • M.2 SSD są podobne do mSATA i także są w postaci 'gołego układu’. Nazwa odnosi się do jego formy i sposobu podłączenia – jedno złącze obsługuje SATA i PCI-E (Peripheral Component Interconnect Express). Najbardziej zauważalną różnicą jest to, że są dostępne w modułach o różnej długości i szerokości, co pozwala na łatwe ich użycie. Ze względu na swój elastyczy kształt są zazwyczaj używane w Ultrabook’ach lub tabletach. M.2 dodatkowo wykorzystuje interfejs NVMe*, co wpływa na ich lepszą wydajność. Porównując go do zwykłego podłączenia poprzez złącze SATA wykorzystującego interfejs AHCI (Advanced Host Controller Interface), NVMe jest w stanie wykonywać zapytania równolegle. W ten sposób znakomicie uzupełniając możliwości współczesnych procesorów.
    Fakty:
    AHCI – jedna kolejka poleceń z maksymalnie 32 poleceniami jednocześnie
    NVMe – 65535 kolejek poleceń; 65536 poleceń w każdej kolejce
    Czas oczekiwania: NVMe 2.8 µs vs AHCI 6.0 µs
    Różnica jest przytłaczająca. *z wikipedii: NVM Express (NVMe lub Non-Volatile Memory Host Controller Interface Specification) jest zoptymalizowanym interfejsem magistrali PCIe dla dysków SSD podłączanych przez interfejs PCI Express dysk ssd złącze Pci Express
  • Ostatnio stały się popularne PCI-Express SSD. Ta forma SSD kosztuje najwięcej w przeliczeniu na gigabajt pojemności, ale w zamian za to oferuje najlepszą wydajność. Interfejs ten wykorzystuje gniazdo PCI-E komputera, a więc szybkość wymiany danych będzie ograniczona wyłącznie do szybkości gniazda PCI-E

SSD SATA III czy PCIe? Opinia Mellem dla Ciebie

Chociaż tylko kilka lat może dzielić nas od pożegnania standardu SATA III, tak jak pożegnaliśmy kable taśmowe IDE wykorzystywane wcześniej, to obecnie dyski PCIe SSD są wciąż produktem niszowym dla ograniczonej ilości użytkowników. Jeśli jesteś graczem, który wymaga maksymalnego wykorzystania mocy swojego komputera, posiadasz kilka serwerów i musisz wykonywać kilka razy dziennie kopie zapasowe danych na nich zgromadzonych, lub po prostu kimś kto lubi przerzucać dane z jednego dysku na drugi, to PCIe SSD może wydawać się rozsądnym rozwiązaniem.

Jednak, jeśli swój komputer wykorzystujesz tylko do przeglądania informacji w internecie, codziennej pracy lub używasz nieskomplikowanych programów, to dysk SSD z interfejsem SATA spełni Twoje oczekiwania w 100% za około połowę ceny związanej z kosztem zakupu SSD PCIe.

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego dysku dla siebie? Skontaktuj sie z nami!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *