Czy lubisz dużo przestrzeni dyskowej za jak najniższą cenę, a może lubisz dysk szybki i bezpieczny? Pomożemy Ci wybrać pomiędzy tradycyjnym dyskiem twardym, a solidstate drive (SSD) dla Twojego komputera.

Tradycyjny dysk wykorzystujący obracające się talerze jest podstawową pamięcią nieulotną w komputerze. Oznacza to tyle, że dane nie znikają z niej gdy wyłączysz komputer. Nie tak jak to się dzieje w przypadku pamięci RAM. Dysk twardy jest to po prostu metalowy talerz z magnetyczną powierzchnią, która przechowuje Twoje dane. Unoszące się nad nimi ramię odczytuje/zapisuje dane kiedy spodki się obracają.

SSD spełnia taką samą funkcję jak dysk twardy HDD, ale dane w nim są zapisane w połączonych ze sobą chipach pamięci flash, które nie potrzebują ciągłego zasilania do przechowywania danych. Chipy te mogą być zamontowane na stałe na płycie głównej (w małych laptopach), na karcie PCI Exprss (PCIe) (w komputerach z wyższej półki), lub w małej obudowie pasującej do slotów w laptopach i komputerach osobistych (standardowe i najbardziej popularne zastosowanie). Są także dyski zewnętrzne.

ZALETY I WADY DYSKÓW SSD I HDD:

HDD i SSD oba służą do przechowywania danych, ale różnią się znacznie. Zacznę od ceny. 1 Gigabyte dysku SSD kosztuje około 5 razy drożej niż ta sama przestrzeń dyskowa na HDD. Czy warto więc za SSD aż tyle płacić? Zanim odpowiem na to pytanie wspomnę jeszcze o ich maksymalnej i typowej pojemności. Chociaż dyski SSD mają pojemność maksymalną 4TB, która jest duża, ale są one wciąż bardzo drogie. W normalnych komputerach znajdziesz dyski 500GB – 1TB (w 2016 roku gdy powstał ten artykuł), ale biorąc pod uwagę cenę SSD, to zapewne zainteresujesz się wersją 128GB.

PARAMETRY:

Szybkość jest największą zaletą SSD. Komputer wyposażony w taki dysk załaduje system w mniej niż minutę, a często nawet w kilka sekund! HDD natomiast najpierw musi się rozpędzić do prędkości operacyjnej, a później i tak będzie wolniejszy od SSD przy rozruchu komputera, uruchamiając aplikacje znajdujące się na nim i podczas kopiowania plików.

HDD obsługuje najlepiej duże pliki, które są ułożone w następujących po sobie blokach. W ten sposób dysk może rozpocząć i zakończyć odczyt bez przerywania. Gdy dysk się trochę zapełni, to duże pliki mogą zostać pofragmentowane po różnych obszarach dysku. W przypdku SSD niezależnie od tego gdzie są zapisane dane, to i tak dostęp do nich jest natychmiastowy.

Wytrzymałość również przemawia za SSD, który nie ma ruchomych części i Twoje dane powinny być bezpieczne w przypadku wstrząśnięcia lub upuszczenia Twojego laptopa. Igła odczytu/zapisu znajduje się w odległości kilku nanometrów od kręcących się z dużą prędkością talerzy, więc łatwo może ulec uskodzeniu mechanicznemu.

Dostępność: HDD na rynku zdaje się wciąż dominować i pozostanie dostępny przez kilka dobrych lat, lecz lista modeli nowych komputerów z dyskami SSD stale się powiększa.

Wielkość: Dysk twardy nie może być nieustannie miniaturyzowany, ponieważ zamontowane są w nim obracające się talerze, natomiast dysk SSD nie ma takich ograniczeń, więc być on nieustannie zmniejszany. Obecnie występuje w 2.5calowych obudowach.

Dodatkowo nawet najcichszy HDD będzie wydawał dźwięki spowodowane przez obracające się talerze i przemieszczające się ramię odzczytu/zapisu. SSD nie działa mechanicznie, więc nie wyda z siebie żadnego hałasu.

Zapewne słyszałeś, że dyski SSD zużywają się z czasem. Z każdej komórki można zapisać i odczytać dane limitowaną ilość razy. Jednak powinen Ci on wystarczyć spokojnie przynajmniej na 5 lat. Mój ma już 4 i jeszcze ma się świetnie (84%). Skąd to wiem? Istnieją specjalne programy do monitorowania stanu dysku SSD. Np. SSD Fresh.

Różne dyski SSD

SSD czy HDD?

W Mellem polecamy zamontowanie dysku SSD i zainstalowanie na nim systemu operacyjnego i programów, które będą uruchamiały się znacznie szybciej. Jednak jeśli potrzebujesz dużo przestrzeni dyskowej lub często usuwasz i wgrywasz nowe pliki (wideo, zdjęcia, etc.), to zalecamy dołożenie dodatkowego dysku HDD służącego do przechowywania danych. W ten sposób zwiększysz żywotność swojego dysku SSD, powiększysz dostępną pamięć dyskową i przyśpieszysz działanie swojego komputera za minimalny możliwy koszt. Skontaktuj się znami, a pomożemy Ci wybrać dysk dopasowany do Twoich potrzeb i zamontujemy go dla Ciebie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *