Masz problem z wyświetlaczem lub pękniętą szybką w swoim telefonie i nie wiesz czy dasz radę przywrócić go do życia? Udzielimy Ci kilku wskazówek czym się kierować decydując na naprawę swojej zbitej szybki w telefonie lub uszkodzonego ekranu. Pamiętaj, że w starszych urządzeniach mogłeś dokonać drobnych napraw samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi i zręczności manualnej. Niestety nowsze smartfony są już dużo bardziej skomplikowane w naprawie. Jest wręcz niemożliwa wymiana zbitej szybki bez użycia specjalistycznych narzędzi, maszyn i materiałów. Zleć nam naprawę w biurze lub wysyłkowo!
Czy mogę wymienić digitizer samemu?
Większości użytkownikom telefonów zdarzyło się go uszkodzić. Czasem świeżo po zakupie, a czasem po jego długim użytkowaniu. Najczęściej uszkodzeniu ulega ekran telefonu. W takich modelach telefonów, jak np. LG L90, Nokia Lumia 520, Microsoft Lumia 535, Samsung Grand Prime, Sony J, które są obecnie popularne wśród użytkowników w Polsce, jesteś w stanie dokonać naprawy samodzielnie, jeśli się bardzo postarasz. Niezależnie od tego czy uszkodzeniu uległa sama szybka (digitizer), czy może szybka wraz z LCD. LCD jest odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu, a panel dotykowy, zwany inaczej digitizerem lub dotykiem, odpowiada za odczytywanie wprowadzanych danych.
Naprawa szybek i wyświetlaczy w nowych smartfonach
Sprawa się komplikuje, gdy posiadasz jednego z nowszych smartfonów. Z doświadczenia wiemy, a dokładnie z napraw przeprowadzanych w naszym serwisie, że w Polsce obecnie popularne są iPhone 5s i 6s Plus, Huawei P8 Lite, P9 Lite, Sony Xperia Z3, Z3 mini i compact. To tylko niektóre z nich. W tych modelach szybka jest sklejona na całej powierzchni z delikatnym wyświetlaczem LCD. Często warstwa dotykowa wbudowana jest w wyświetlacz, więc nawet przy uszkodzeniu szybki telefon dalej będzie funkcjonował poprawnie. Niestety wymiana szybki w tych modelach bez użycia specjalnych materiałów, narzędzi i maszyn jest niemożliwa. Jeśli posiadasz umiejętności techniczne będziesz prawdopodobnie w stanie wymienić wyświetlacz wraz z szybką jako całość (set).
Czym się kierować przy zakupie części?
Niezależnie od tego jaki model telefonu posiadasz będziesz musiał zakupić do niego części zamienne. Kupując sam digitizer (ekran dotykowy) nie ma znaczenia czy zakupisz bardzo drogi, czy tani, zamiennik. Jeśli ekran dotykowy będzie działał na początku, to i później będzie z nim wszystko wporządku. Od czasu do czasu zdarzy się wadliwy egzemplarz, ale na gwarancji od razu wymienisz go na nowy i sprawny. Przy zakupie szybki bez wbudowanego dotyku nie ma dużego znaczenia jaką kupisz. Sprawa się komplikuje przy zakupie LCD.
Wyświetlacz jest nieraz najdroższą i najważniejszą częścią telefonu. To na nim wyświetlają się wszystkie istotne informacje, jak zdjęcia, aplikacje i wideo. Zwróć uwagę, aby zakupić wyświetlacz dobrej jakości, aby wyświetlany obraz cechował się dobrym odwzorowaniem kolorów i jasnością. W modelach posiadających sklejoną szybkę z wyświetlaczem na całej powierzchni, gdy wymienisz wyświetlacz z szybką na bardzo tani zamiennik, musisz sie liczyć z tym, że zastosowany klej przy ich łączeniu uniemożliwi poprawne oddzielenie szybki od wyświetlacza w przypadku, gdy kolejny raz uszkodzi Ci się wyłącznie sama szybka. Będziesz zmuszony wymienić ponownie cały komplet (szybka z LCD). Pomyśl dwa razy czy warto zaoszczędzić kilka złotych kupując produkt najniższej jakości i płacić podwójnie w przyszłości.
Kiedy warto zlecić naprawę serwisowi?
Gdy czujesz się na siłach i nie boisz się, że uszkodzisz podzespoły swojego telefonu, nie możemy mieć nic przeciwko, abyś wymienił sobie zepsute podzespoły na własną rękę. Jednak są sytuacje, w których lepiej oddać swój telefon w ręce profesjonalistów. Otrzymasz gwarancję na wykonaną naprawę i w przypadku problemów z wymienianym podzespołem, które czasem się zdarzają, nie będziesz musiał nic robić, a serwis dokona dla Ciebie naprawy gwarancyjnej nieodpłatnie. Nie ryzykujesz także, że niefortunnie uszkodzisz delikatny i drogi element swojego telefonu komórkowego jakim są na pewno płyta główna lub wyświetlacz LCD.
Chcesz zlecić nam naprawę? Napisz zapytanie.
0 komentarzy