Wiele osób mnie pyta, „co mam zrobić gdy:
mój laptop głośno pracuje,
mój laptop się przegrzewa,
mój laptop się przycina i zaczyna wolno pracować”
Na wszystkie powyższe problemy zazwyczaj wystarcza jedno rozwiązanie, a jest nim czyszczenie laptopa z kurzu i osadów, a także wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze. Inne naprawy również wykonasz w naszym serwisie Mellem.

A jak to dokładnie działa?

czyszczenie komputera serwis Siedlce Mellem Laptopy ze względu na swoje niewielkie rozmiary muszą zmieścić wiele elementów na niewielkiej powierzchni w ich wnętrzu. Miniaturyzacja i ich bliskie położenie powoduje zwiększone wydzielanie ciepła w porównaniu do komputerów stacjonarnych. Jest to powód, dla którego bardzo ważne jest zadbanie o porządek we wnętrzu laptopa.

Kurz gromadzi się na wszystkich podzespołach, a w szczególności na radiatorze i w wentylatorze, ponieważ są to elementy, przez które nieustannie przepływa powietrze. Gdy po długim użytkowaniu laptopa uzbiera się na tych dwóch elementach warstwa kurzu, wtedy mniej ciepłego powietrza może wydostać się na zewnątrz obudowy i powoduje to nadmierne przegrzewanie się laptopa. Czujniki umieszczone na płycie głównej, procesorze i karcie graficznej wykrywając wyższą temperaturę tych podzespołów podkręcają obroty znajdujących się na nich wentylatorów. W ten właśnie sposób laptop po pewnym czasie zaczyna głośniej pracować.

A dlaczego warto wymienić pastę termoprzewodzącą?

Pewnie niewielu z Was wie, że na procesorze znajduje się cienka warstwa pasty termoprzewodzącej, która odpowiada za lepsze odprowadzanie

czyszczenie komputera siedlce laptop czysty ciepła wypełniając niewielkie nierówności np. pomiędzy procesorem a przymocownym do niego radiatorem. Ma ona bardzo dobre właściwości termoprzewodzące. Z czasem jednak je traci. Czas ten uzależniony jest między innymi od tego do jakich temperatur rozgrzewamy nasz procesor. Jeśli gramy w wymagające gry lub przeprowadzamy na komputerze skomplikowane obliczenia, to jego podzespoły będą nagrzewać się bardziej, a więc i pasta będzie narażona na wyższe temperatury. Ze względu na wysokie temperatury szybciej straci swoje właściwości. Zastanawiacie się pewnie teraz ile czasu powinno upłynąć od wymiany do wymiany pasty termoprzewodzącej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy lubią wymieniać ją raz na rok, ale to moim zdaniem są przypadki ekstremalne. Raz na dwa lata zalecam, a jeżeli ktoś nie wymieniał pasty termoprzewodzącej przez 5 lat, to bez względu na to do czego wykorzystywany był laptop nadszedł czas, aby ją wymienić. Pasta termoprzewodząca gdy jest nowa ma konsystencję podobną do np. pasty do zębów. Pod wpływem zużycia i wieku twardnieje i staje się jak taka twardsza kreda szkolna. W takim stanie nie przewodzi już ciepła tak jak powinna i bardzo ciężko ją usunąć z wewnętrznych elementów laptopa.

Czyszczenie laptopów Siedlce

Zapraszamy na czyszczenie i wymianę pasty termoprzewodzącej do Mellem. Skontaktuj się z nami już dziś!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *