Najpierw wyjaśnię co oznaczają skróty 3G i 4G, które są używane przy sprzedaży telefonów i tabletów. „G” oznacza generację technologii mobilnej zastosowanej w telefonach i sieciach mobilnych. Każde „G” wymaga od Ciebie zakupu nowego telefonu, a dla sieci operatora oznacza dokonanie drogich modernizacji. Pierwszymi dwoma były analogowe telefony komórkowe (1G) i cyfrowe telefony (2G), które obsługiwały rozmowy głosowe, podstawowe wiadomości tekstowe, i przesyłanie małej ilości danych przy użyciu protokołu MMS. Później sprawy się komplikują.

3 generacja sieci komórkowych w Stanach Zjednoczonych pojawiła się w 2003 roku. Oferował wtedy minimalną zapewnioną prędkość 128Kbps. Celem 3G było wprowadzenie 'komórkowego internetu’. Obsługiwał on strony HTML, wideo i muzykę. Dzisiaj istnieje wiele rodzajów 3G, które oferują prędkość od 400Kbps do ponad 10 krotności tej prędkości. Nowe generacje zazwyczaj stosują nowe technologie, większą pojemność sieci i potencjał dla lepszej jakości przesyłanego dżwięku.

W skrócie:
GPRS (114Kbps) < EGDE (368Kbps) < 3G(3.1Mbps) < HSPA (14Mbps) < HSPA+(168Mbps) < 4G/LTE/WiMAX

4G powinno być nawet szybsze, ale jak jest w praktyce? International Telecommunications Union chciało ustalić wymagania dla standardu, ale zostały one zignorowane przez operatorów komórkowych. Do 4G zaliczamy WiMAX i popularne LTE – Long Term Evolution = 'długoterminowy rozwój’. Nazwa LTE odnosi się do nieustannego polepszania przepustowości łącza, aby sprostać wzrastającym potrzebom użytkowników.

Jest duża różnica pomiędzy prędkościami technologii 3G i „4G”. Jeśli na przykład wysyłasz dużo danych – np. zamieszczasz zdjęcia lub video – zauważysz, że prędkości wysyłania LTE są dużo lepsze od HSPA(3G). Nie zauważysz jednak zapewne żadnej różnicy pomiędzy 4G, a 4G LTE. Chyba, że mieszkasz w DUŻYM mieście, ale i wtedy nie możesz zakładać, że prędkości LTE oferowane przez różnych operatorów będą identyczne. Dlaczego? LTE to jest tak jakby ścieżka, którą się podąża, aby osiągnąć prędkości „4G”. 4G LTE oferuje znaczną poprawę prędkości w stosunku do technologi 3G, ale w zasadzie jest to tylko chwyt marketingowy umożliwiający sprzedawcom na reklamowanie 4G LTE bez faktycznego osiągnięcia wymaganego poziomu przesyłu danych wymaganago dla standardu 4G. Można to porównać do stwierdzenia, że Stany Zjednoczone wylądowały na księżycu, bo ich statek kosmiczny przeleciał dosyć blisko jego powierzchni i dużo bliżej niż poprzednio wykorzystany statek kosmiczny. Prędkości 4G LTE różnią się w zależności od operatora, z którego usług korzystamy i miejsca, w którym korzystamy z 4G LTE, a sam standard jest na pewno szybszy niż technologia 3G. Różnice prędkości w 4G LTE są spowodowane tym, że poza odpowiednim urządzeniem mogącym podłączyć się do sieci, potrzebna jest również sieć, która obsłuży wymagane prędkości. Najnowsza technologia LTE-A zaczyna robić już jednak ogromną różnicę. Jest to najszybsze możliwe połączenie dla sieci bezprzewodowych.

3G-4G-a-LTE-A

Co to jest LTE-A?

Pojawia się standard LTE-A, który wprowadza jeszcze więcej zamieszania. LTE-A = Long Term Evolution Advanced. Jest to krok bliżej do właściwej technologii 4G. Oferuje większe prędkości i lepszą stabilność niż normalne LTE. Jest również wstecznie kompatybilny i działa poprzez agregację (zbieranie) kanałów, więc zamiast podłączać się tylko do najsilniejszego sygnału w Twoim sąsiedztwie, może pobierać dane z różnych źródeł jednocześnie.

Kiedy przejść na 4G?

Jeśli lubisz serfować po internecie, a w szczególności streamować wideo, wtedy 4G jest dla Ciebie wymarzonym rozwiązaniem. Wszystko co wymaga przesyłania dużej ilości danych będzie działać dużo szybciej używając 4G. Zwracaj jednak uwagę na limity danych w swoich planach taryfowych. Bardzo łatwo możesz zużyć dużo danych używając 4G.

Obecnie operatorzy inwestują większość pieniędzy w technologię 4G i jej zasięg dostępności wciąż ulega poprawie. Kupując nowy telefon obsługujący technologię 4G będzie on poprawnie pracował również w poprzednich technologiach: 3G i 2G.

Czy powinienem rozważyć stosowanie 3G?

Jest kilka powodów, dla których powinieneś pozostać przy telefonie 3G. Pierwszą zaletą takich telefonów jest ich niższa cena i zazwyczaj dłuższy czas działania na jednym naładowaniu baterii. Dodatkowo jeśli mieszkasz na obszarze, w którym 4G nie jest obsługiwany, nie odniesiesz żadnych korzyści kupując nowy telefon. W takim wypadku możesz mieć poważne problemy z baterią jeśli nie zdeaktywujesz 4G LTE w swoim telefonie, ponieważ nieustanne wyszukiwanie nieistniejącego sygnału zużyje energię z Twojej baterii.

Komunikacja głosowa

Na początek wyjaśnię dwie technologie:
– komutacja łączy (circuit-switching technology) – podłączenie bezpośrednio do urządzenia i całe wykonywane połączenie przebiega przez ustanowione podłączenie
– komutacja pakietów (packet-switching technology) – protokół, w którym przesyłane informacje są podzielone na małe kawałki, z których każdy dociera do odbiorcy przez dowolną z dostępnych ścieżek. Jeśli któraś ścieżka zaniknie (rozłączy się) wtedy wysłany kawałek informacji poszuka innej optymalnej ścieżki;

Technologie wykorzystywane do stworzenia prędkości 4G nie mają dużo wspólnego z komunikacją głosową, ponieważ sieci głosowe opierają się na technologii komutacji łączy. Aby zastosować technologię komutacji pakietów przy komunikacji głosowej i utrzymać kontrolę nad ilością minut, które używają użytkownicy, wykorzystywane są następujące rozwiązania:
– telefon przełącza się do technologii komutacji łączy, gdy wykonujemy lub odbieramy rozmowę
– technologia komutacji łączy dla głosu i komutacji pakietów dla danych są używane jednocześnie
– głos jest transmitowany jako informacje po sieci LTE
Trzeciej metody firmy jak dotąd unikały, ponieważ odbiera im ona łatwą możliwość kontroli nad pobieraniem opłat za wykorzystane minuty rozmów. VoLTE (Voice over LTE) daje efekt podobny jak przy dzwonieniu przez Skype lub Facetime, jednak daje czystszy dźwięk i szybszą prędkość zestawienia połączenia. Można również korzystać z internetu z niezmienną prędkością LTE podczas prowadzenia rozmowy.
Pierwszą siecią w Polsce która wykorzystywała VoLTE było Orange.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *